Hvilken skjerm bør du velge?
En 240 Hz-skjerm med et kort som gir 80 FPS er bortkastet, og omvendt. Hva som betyr noe når du velger, og hva som kreves for å få brukt skjermen.
Sist gjennomgått 4. november 2026
Oppløsning: flere piksler koster FPS
1440p har 1,8 ganger så mange piksler som 1080p, og 4K har fire ganger så mange. Det er derfor FPS faller så mye når oppløsningen går opp. Skjermstørrelsen avgjør hvor mye du får igjen for det. 1080p gir rundt 92 piksler per tomme på 24 tommer, men bare 82 på 27 tommer, og da ser du pikslene på vanlig avstand. 1440p på 27 tommer gir 109, og 4K gir 163 på 27 tommer og 138 på 32 tommer.
Bruker du skjermen til tekst og arbeid like mye som spill, er forskjellen fra 1440p til 4K tydelig. I spill er den mindre, og med oppskalering kan du spille i 4K uten å betale for et toppkort. Se guiden om skjermkort til oppløsningen.
Hz: det store hoppet er det første
Oppdateringsfrekvensen sier hvor mange bilder skjermen kan vise i sekundet. På 60 Hz varer hvert bilde 16,7 millisekunder, på 144 Hz 6,9 og på 240 Hz 4,2. Fra 60 til 144 Hz sparer du nesten 10 millisekunder, og det merkes straks, også når du flytter musen på skrivebordet. Fra 144 til 240 Hz sparer du under 3, og det merkes mest i raske konkurransespill.
En skjerm på 144 Hz er ikke bortkastet selv om du ligger på 90 FPS. Med adaptiv synk følger skjermen skjermkortet, og du har plass til et raskere kort senere. Over 240 Hz gir mening først når spillene dine faktisk går så fort. Counter-Strike 2 og lignende spill går langt fortere enn snittet i tabellen under. Tunge enspillerspill gjør det ikke.
Hva som kreves for å bruke skjermen
Billigste kort i katalogen som holder målet i snitt på høy kvalitet, uten oppskalering. Strek betyr at ingen kort klarer det. Tunge spill ligger lavere, og en svak prosessor drar tallene ned i 1080p. Rull sidelengs for å se alle kolonnene.
| Oppløsning | 60 FPS | 100 FPS | 144 FPS |
|---|---|---|---|
| 1080p | Arc B570, 3 490 kr | RTX 5060 Ti, 5 790 kr | RX 9070 XT, 8 790 kr |
| 1440p | RTX 5060, 5 490 kr | RX 9070 XT, 8 790 kr | RTX 5090, 89 990 kr |
| 4K | RX 9070 XT, 8 790 kr | RTX 5090, 89 990 kr | – |
Du trenger ikke like mange FPS som skjermen har Hz. I enspillerspill er 60 til 100 FPS med adaptiv synk jevnt nok. Med oppskalering får du rundt en tredjedel mer enn tabellen viser, så et kort kan gjerne ligge ett hakk under.
Paneltype: IPS, VA og OLED
IPS har gode farger, ser likt ut fra siden og er rask nok til alt. Svakheten er kontrasten, rundt 1000:1. Svart blir mørkegrått i et mørkt rom, og hjørnene kan lyse litt.
VA har omtrent tre ganger så høy kontrast, så mørke scener ser bedre ut. Prisen er dårligere innsynsvinkler og tregere skift mellom mørke toner, som kan gi uskarpe skygger bak ting i bevegelse. Det varierer mye fra modell til modell, så les en test.
OLED slår av hver piksel for seg. Svart er helt svart, og bevegelser er klarere enn på vanlige LCD-paneler. I 1440p starter OLED på 4 005 kr i listen under, mot 1 798 kr for IPS. Ulempene er lavere lysstyrke på store lyse flater, at tekst kan få svake fargekanter, og innbrenning. I en langtidstest fra Monitors Unboxed var oppgavelinjen synlig innbrent etter 30 måneder og rundt 8 000 timer med mye skrivebordsbruk. Bruker du skjermen mest til spill og film, er risikoen liten. Står samme arbeidsflate oppe åtte timer hver dag, er IPS tryggere. Sjekk hva garantien sier om innbrenning.
Mini-LED er ikke et eget panel, men en bakbelysning med mange soner bak et IPS- eller VA-panel. Det gir mye høyere kontrast og lysstyrke uten fare for innbrenning, men lyse ting på mørk bakgrunn kan få en svak glorie.
G-Sync og FreeSync
Uten adaptiv synk tegner skjermen i fast takt, og bildet rives opp eller hakker når FPS-en varierer. Med adaptiv synk venter skjermen på skjermkortet. FreeSync er AMDs navn, og G-Sync er Nvidias. Begge bygger i praksis på samme standard, VESA Adaptive-Sync, i de aller fleste skjermer som selges nå.
Du trenger ikke velge skjerm etter skjermkort. Radeon-kort bruker FreeSync. GeForce-kort fra GTX 10-serien og nyere virker med de samme skjermene over DisplayPort, og G-Sync Compatible betyr at Nvidia har testet modellen. Vanlig G-Sync og G-Sync Ultimate har en egen Nvidia-brikke og koster mer. Da bør du sjekke hva skjermen støtter hvis du kanskje bytter til Radeon. G-Sync Pulsar slår bakbelysningen av og på i takt med bildene, så bevegelser blir skarpere.
Faller FPS-en under skjermens nedre grense, skal skjermen vise hvert bilde to ganger (LFC), så synken holder. FreeSync Premium krever det. Husk å slå på funksjonen både i skjermens meny og i skjermkortets program.
Skjermene vi foreslår fra
Når du har valgt prosessor og skjermkort i byggeren, foreslår PCbenken en skjerm under Tilbehør. Forslaget er 4K hvis bygget gir minst 75 FPS i snitt der, 1440p fra 60 FPS og ellers 1080p. Alle skjermene har adaptiv synk.
Utvalget PCbenken foreslår fra, sortert etter oppløsning og pris. Veiledende priser, sjekket 3. november 2026. Rull sidelengs for å se alle kolonnene.
| Skjerm | Størrelse | Oppløsning | Frekvens | Panel | Pris |
|---|---|---|---|---|---|
| AOC 24G42E | 24″ | 1080p | 180 Hz | IPS | 1 250 kr |
| Samsung Odyssey G3 S24DG300 | 24″ | 1080p | 180 Hz | VA | 1 474 kr |
| Asus TUF Gaming VG249QM5A | 24″ | 1080p | 240 Hz | IPS | 1 495 kr |
| Asus TUF Gaming VG27AQE5A | 27″ | 1440p | 165 Hz | IPS | 1 798 kr |
| AOC Q27G3XMN | 27″ | 1440p | 180 Hz | Mini-LED | 3 009 kr |
| Asus TUF Gaming VG27AQM5A | 27″ | 1440p | 300 Hz | IPS | 3 016 kr |
| AOC Agon Q27G4ZDR | 27″ | 1440p | 240 Hz | OLED | 4 005 kr |
| MSI MPG 271QRX QD-OLED | 27″ | 1440p | 360 Hz | OLED | 6 803 kr |
| Lenovo Legion 27U-10 | 27″ | 4K | 160 Hz | IPS | 3 236 kr |
| Asus ROG Strix XG27UCS | 27″ | 4K | 160 Hz | IPS | 3 749 kr |
| Samsung Odyssey G7 S32DG702 | 32″ | 4K | 144 Hz | IPS | 5 165 kr |
| Asus ROG Strix XG27UCDMG | 27″ | 4K | 240 Hz | OLED | 8 701 kr |
| Dell Alienware AW3225QF | 32″ | 4K | 240 Hz | OLED | 8 965 kr |